Packet radio Packet radio Packet radio 



Nemožné se stává skutečností - 1. zkušenosti s Packet Radiem.

Tenhle oddíl našich stránek byl dlouho ve výstavbě, protože jsme se z časových důvodů pořád nemohli ( George a Vilík ) dokopat k praktické zkoušce PR na CB a nechtěli jsme sem z kvalitativních důvodů psát zkušenosti odposlechnuté, nýbrž vlastní.

TEDY: chodí to. Věřte NÁM. Naše modemy jsou klasické BayComy s TCM 3105. Pokud by někdo měl náhodou choutky modem stavět, nechť ví, že TCM 3105 se už nevyrábí a je dost problém ho sehnat. O schéma modemu s tímto IO si ale klidně napište. Dalším známým IO je FX 614. Ten se sice vyrábí, ale sehnat ho je také umění ( možná že už není - sháněl jsem ho ještě před prázdninamy a nic, ale časy a charaktery se mění ). Nejlepší cestou k modemu je koupě nějakého jetého BayComa. S Vilíkem jsme měli to štěstí a sehnali jsem ho za cca 400 Kč.

Pro obsluhu modemu jsem zvolili Graphic Packet, ale možná časem přejdeme na jiný terminál, zatím jsme ale celkem spokojeni ( až na ... ).

Začalo se zkoušet, stahovat, chatovat, no prostě blbnout ...

A jelikož jsme lidé aktivní, mladí a neklidní, postavili jsme s Vilíkem NÓD. Kdo neví, co je nód - nód, nebo také digipeater, je zjednodušeně paketový opakovač. Sprostředkovává spojení na jiné uživatele ( tzv. Usery - jůzry ), na jiné nódy a na BBS-ky. BBS-ka je jakási schránka, kam si ukládáte data, posíláte data jednomu člověku jmenovitě nebo všem, prostě BBS-ka dělá paket paketem. No a my jsme postavili nový nód s BBS-kou.

Poznámka: pokud jste ostřílenými pakeťáky a nemáte ve svém okolí nód alespoň za 7S, postavte si svůj. Nečekejte, až ho někdo postaví za vás. Protože pamatujte, že: MY JSME SÍŤ ! A jak bude vypadat, fungovat a sloužit záleží pouze na nás. Pokud se bojíte finančních výdajů, vězte, že nód na CB je extrémně levná záležitost:

Jak vidíte, to zase tak málo není. Jenže pokud máte otevřené oči, zjistíte, že většinu věcí seženete za pakatel. Uvedu náš příklad:

CB stanice: tu jsme koupily v bazaru, cena 500 Kč + 30 W zesilovač zdarma. Anténa: od kamaráda z klubu, zadarmo. Zdroj: od kamaráda na CB a uživatele PR: zdarma Modem: zatím zapůjčen, zatím zdarma Počítač: od kamaráda ze školy, monitor za 50 Kč VGA monochrom.

Celkem: se všemi dalšími okolnostmi: 800 Kč. Táhneme to dva, takže 400 Kč na osobu.

Tady vidíte, že to jde. Tolik pro úvod, příště se dostaneme zas o kousek dál.

George a Vilík, kaenge 2000

Provoz PR na CB přes zvukovou kartu

Pokud jste aspoň trochu přičichli k PR, asi víte, že se dá využít zvukoFka ( F jako Fčela ). Takže nyní se pokusím shrnout některé naše zkušenosti do stručného článku.

Hlavní výhodou provozu přes zvukovku je, že váš modem je prakticky zadarmo. Tato výhoda ovšem odpadá, pokud SoundBlastera nemáte a také pokud vám to přes něj nechodí, HI.

Jak to uvést do chodu. Potřebujete pouze tranzistor a pár serepetiček okolo. Musíte totiž naučit zvukovku klíčovat. Schéma jsem nechtěl překreslovat, a proto ho zde máte drze převzaté:

sbpr.gif

Software pro ovládání zvukovky si můžete stáhnout zde. V balíčku najdete i konfiguraci, kterou jsem použil já.

Zkušenosti:Moje překvapení bylo veliké, když zvukovka-modem začala hned na první zapojení fungovat. První připojení do amatérské sítě PR bylo na světě. Ještě však upozorňuji, že to bylo v pásmu 2 metrů. Radosti bylo dost, vydržel jsem takto do doby, než jsme se s Vilíkem rozhodli vyjet s PR na CB.

No, osud tomu chtěl, a jali jsme se tohle levné řešení realizovat u Vildy. Ovšem jeho nadupaná K6 se nechtěla smířit s něčím tak primitivním a rychlost 1k2 jí zjevně neseděla. No nic, ne každý má zlaté ruce, že :-). Jenže mě se PR na CB přes zvukovku taky ani nehnulo, takže tahle poznámka se mi obratem vrátila, jak jinak. Nakonec to dopadlo tak, jak to dopadnout muselo: koupili jsme si modemy s TCM 3105. Na závěr ještě použitý hardware:

George: ESS1868, SY550, pásmo 2 m. Výsledky uspokojivé. Na CB 0 ( slovy: nula )

Vilda: SB128, ALL296, 27Mhz. Výsledky žádné.

Z toho plyne naše doporučení. PROVOZ PŘES ZVUKOVKU VŘELE NEDOPORUČUJEME, ačkoliv se jistě najdou i tací, kterým to bez jakýchkoliv problémů funguje. Pro CB PR doporučuji pustit chlup a koupit BayComa, pro ama pásma potom Yamm modem, kde pustíte chlup trošku víc, ovšem také za 9k6.

George a Vilík, kaenge 2000